Peter Delinčák: Halové javy. Exponované 17. mája 2008 11:10 SELČ; expozícia 1/500 s; optika Peleng 8A/3,5; ISO 100. Canon 350D. Snímka je zo seriálu 3 fotografií, ktoré boli ocenené v Astrofote 2008 1. cenou v kategórii Variácie na tému obloha.
Skupina galaxií Arp 194. V hornej (severnej) časti snímky sa rozpadajú
poskrúcané špirálové ramená, preskupujúce sa okolo jadier najmenej dvoch interagujúcich galaxií. Celkom vpravo je normálna, gravitáciou hmotnejších susedov ešte nerozhádzaná špirálová galaxia. V dolnej (južnej) časti snímky je jednoduchá špirála, v ktorej sa formujú mladé hviezdy. Galaxie spája „hviezdna fontána“, šíriaca sa zhora nadol. Tvorí ju niekoľko veľkých hviezdokôp, poskladaných z niekoľkých tuctov malých hviezdokôp. Vo fontáne je niekoľko miliónov mladých hviezd, ktoré sa sformovali v prachoplynových oblakoch, zahustených interakciou galaxií. Snímku exponoval Hubblov vesmírny ďalekohľad 19. apríla 2009. Snímku zverejnili v deň 19. narodenín HST. Bilancia najúspešnejšieho vesmírneho ďalekohľadu: 880 000 pozorovaní; 570 000 fotografií z 29 000 objektov na oblohe.
Kopa galaxií MAC−SJ0717 je horúca. Je preplnená galaxiami. Je to jedna z najchaotickejších oblastí vesmíru, ktorú doteraz pozemskí astronómovia objavili. Nečudo: to čo vidíme, je zrážka štyroch samostatných kôp galaxií, z ktorých prinajmenšom tri splývajú do nového objektu. Také čosi astronómovia doteraz nepozorovali. Kopa galaxií MAC−SJ0717 je vzdialená 5,4 miliárd svetelných rokov. Výskumný tím kvôli štúdiu tohto divokého systému galaxií skombinval vlastnosti troch silných ďalekohľadov...
(obr.) Na kombinovanej, (optickej a röntgenovej snímke) vidíte chaotickú kopu galaxií MACSJ0717 v súhvezdí Vlasy Bereniky. Ide o gigantickú zrážku viacerých galaxií vo veľkom uzle vlákien, ktoré vytvárajú veľkoškálovú štruktúru vesmíru.