Operačný program Informatizácia spoločnosti

 

Facebook

Svieťme si na cestu...nie na hviezdy

Vyhodnotenie fotosúťaže Svieťme si na cestu... nie na hviezdy 2018

 

 

Aj po rokoch sa však stále stretávame s brutálnym nasvietením, a preto i v tomto roku v kategórii „Ako rozhodne nesvietiť“, bolo dosť kandidátov na výhru. Špecifikum tejto súťaže je práve spomínaný aspekt a tak ocenené fotografie v tejto kategórii by pravdepodobne nikto nechcel mať ani na stene ani v realite. Táto dilema medzi estetickým a kritickým pohľadom možno niektorých zmätie, preto len pripomíname, že porota musí uprednostniť tie, ktoré najlepšie plnia poslanie súťaže. S potešením sme však zaregistrovali aj posun v námete pri pohľade na typ svietidiel, keď príliš veľa modrej je naozaj problém.

Kategória o správnom svetle býva najmenej zastúpená, ale ako sa ukázalo, má v nej miesto aj klasická emotívna fotografia, ktorú by ste si kľudne a radi dali na stenu. A obohatením boli aj väčšie scény miest, kde evidentne už veľmi dobre vedia, ako svietiť.

Tretia kategória o variáciách je z tohto estetického hľadiska najklasickejšou a aj najzastúpenejšou a teda pre porotu najťažšou. Keby sme mali zotrvať v tom predchádzajúcom porovnaní, tak v množstve krásnych fotografií od výborných fotografov by ste len ťažko našli také, ktoré by ste si na stenu nedali. Mnohé by sa výrazne uplatnili aj v súťaži Astrofoto, lebo námet hviezdnej oblohy mal absolútnu prevahu. Čo však tá nádhera hviezdnej oblohy znamená pre človeka, to už je aj o emóciách. Možno v dvojiciach, reálnych či tušených, ak je tam priamo viditeľný len jeden, ale obrazom oslovuje druhého, alebo dokonca len takých metaforických. Ak sa autorovi podarí s novým nápadom, hoci aj nepriamo, podobnú emóciu vyjadriť, osloví to najviac, a divák skutočne precíti, čo znamená pohľad na hviezdy a prečo na ne nesvietiť.

Záverom patrí hlavne poďakovanie všetkým, ktorí prispeli do súťaže a pomohli nosnej myšlienke ožiť v nových obrazoch, rovnako jej sponzorovi a organizátorom. Porotu potešilo, že súťaž oslovuje aj nových autorov a tých starých stále inšpiruje, čo dokazuje aj niekoľko čísiel na záver: do 8. ročníka tejto fotosúťaže bolo zaslaných 119 prác od 32 autorov, výsledky budú uverejnené v časopise Kozmos 1/2019.

DR

1. kategória – Ako rozhodne nesvietiť

1. cena

Parkoviště, Pavel Matoušek, MgA, (Řevnice)

 Zcela neusměrněný halogenový reflektor na veřejném parkovišti, z důvodu „bezpečnosti“ je zapnut po celou noc.

 Je neskorá noc, na opustenom parkovisku je len niekoľko áut, no zbytočne silný zdroj svetla svieti... A svieti aj tam, kde to nie je potrebné, je to na zaplakanie!

 

2. cena

Bratislava, Ing. Jaroslav Karak (Brezno)

Panoráma Bratislavského hradu s Dunajom

Je toto krásna panoráma „krásavice na Dunaji“? Vcelku decentné osvetlenie mosta či nábrežia tu ostro kontrastuje s úplne nevhodným nasvietením hradu a katedrály sv. Martina. Jemná hmla odhalila zlé nasmerovanie svietidiel.

 

 3. cena

Nad svetlami, Pavol Kostolný (Rajecké Teplice)

 Nebyť tých presvetlených dolín, bola by to krajina ako z peknej rozprávky s krásnou Mliečnou cestou až po obzor. Pohľad z Osnice v Malej Fatre (1 363 m n. m.). Tam dole, v dolinách, žijú ľudia, no tí krásu nočnej oblohy nevidia, sú utopení v presile svetla. Skúste si tie mestá identifikovať, je ich niekoľko. Iste nájdete Turany, Kraľovany či Ružomberok a „oranžové čapice“ v diaľke má Martin aj Banská Bystrica.

 

2. kategória – Správne svetlo

1. cena

 Pod lampou, Marian Kokavec (Kolárovo)

Bezdomovec v Syrakúzach práve dohral, na „pódiu“ osvetlenom pouličnou lampou.

Aj klasická emotívna fotografia si v takejto kategórii nájde svoje miesto. Svojou upokojujúcou až melancholickou atmosférou, zdôraznenou smerovaným jemným svetlom, akoby podčiarkovala prioritné hodnoty ľudského života, v ktorom zdravie je podstatné. A vieme, že aj správne osvetlenie má naň vplyv.

 

2. cena

Jupiter, lampa a Mesiac, Ing. Ľubomír Leňko (Košice)

Lúče sodíkové verejného osvetlenia smeruje lúče tam kam má, teda na zem a nie všetkými smermi.

Takýchto svietidiel by sme si prali určite viac. Končí nautický súmrak, už by sme na cestu či chodník dobre nevideli, no dá sa to aj správne clonenými svietidlami s vhodným sfarbením. Nesvietime do okien a užijeme si aj hviezdy.

 

3. cena

Stmievanie nad Grenoblom, Lukáš Hodoň (Snežnica)

Grenoble je Francúzske mestečko na úpätí Álp. Mesto leží v kotline, zo všetkých strán obklopené horskými masívmi. Kúsok nad mestom sa nachádza vyhliadka – obľúbené miesto turistov aj domácich. Vďaka decentnému mestskému osvetleniu stále vidieť nad mestom kus hviezdneho neba.

 V tomto známom univerzitnom meste, kde pred 50. rokmi boli X. zimné olympijské hry vedia ako správne svietiť. Ulice sú osvetlené príjemne z vyhliadky priame zdroje svetla takmer nevidíme.

 

3. kategória – Variácie na tému svetlo a tma

1. cena

Romance za nejdelšího zatmění, Bc. Petr Horálek, (Pardubice)

 Na romantickém výhledu nad útesem řeckého ostrova Rhodos se zamilovaný pár kochá nejdelším úplným zatměním Měsíce v tomto století 27. července 2018 proti centru Mléčné dráhy a při nejvýraznější opozici Marsu za posledních 15 let. Dívka si vychutnává celý tento nezapomentutelný moment v andělských bílých šatech a tmavé nebe daleko od zdrojů světelného znečištění jí vnáší do prakticky nadpozemského zážitku. Není pochyb, že pro oba tento vzácný večer patří mezi ty nejromantičnější, jaké kdy za svého života mohli zažít.

Čo znamená pre nás vidieť hviezdy a nádheru tmavej oblohy, je už viac o emóciách. Prežívame ich intenzívnejšie vo dvojiciach, v tomto prípade reálnych, ale možností je viac. A zaujme vždy najviac nový nápad.

 

2. cena

Dvaja zamrznutí, Majo Chudý (Vinohrady nad Váhom)

Panenskosť tmavej oblohy je podčiarknutá bielou čistotou krajiny s metaforickou dvojicou zamrznutých v tejto nádhere. Akoby stuhli v úžase.

 

3. cena

Ukážeme vám hviezdy, Lukáš Hodoň (Snežnica)

Fotografia zachytáva skialpinistku a svetelný smog v okolí Šútova. Pohľad je z Malej Fatry.

Aj táto fotografia vťahuje diváka výzvou k pomyselným dialógom o hviezdach. Je to práve on, ktorý je tou skrytou druhou postavou pri ich sledovaní a prežívaní atmosféry. Náš sprievodca hviezdami, ktorý je pre laika veľmi dôležitý,  môže niekomu pripomínať literárneho galaktického stopára, ale mnohým snáď aj verejné pozorovania s nadšencami a možno aj zo SZA.

 

 

Bonus a invencia Mgr. Petra Dolinského z Iže môže byť inšpiráciou...

 Príliš veľa modrej

LED osvetlenie ulíc zdanlivo vyhovuje šetrnému a úspornému svieteniu. Úroveň osvetlenia je však príliš vysoká, tým pádom aj úroveň odrazeného svetla od predmetov všetkými smermi zvyšuje svetelné znečistenie prostredia. Nevhodné smerovanie a príliš veľké parazitné svetlo (svetlo mimo hlavného vyžarovacieho kužeľa) osvetľujú stromy, domy, ich strechy a súkromné pozemky. Toto svetlo svieti pod malým elevačným uhlom do atmosféry Zeme. Výrazný pík v modrej až fialovej oblasti spektra nepriaznivo pôsobia na celú biosféru vrátane človeka. Pred týmto krátkovlnným svetlom vďaka (najúčinnejšiemu) rozptylu niet úniku :-(.

Pôvodne som chcel nazvať seriál „Modrá smrť“. Fotografie porovnávajú spektrum pouličného LED osvetlenia a spektrum Mesiaca. Je vidieť okrem nepomeru jasov zdrojov svetla aj prebytok svetla krátkych vlnových dĺžok v spektre LED svietidiel. Použitá mriežka Star Analyzer 100 (100 č/mm).

Svieťme si na cestu... nie na hviezdy 2018

 

8 . ročník fotosúťaže „Svieťme si na cestu... nie na hviezdy“

Súťaž bola uzavretá 31. 10. 2018 !!!

  

Slovenská ústredná hvezdáreň v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov-Hvezdáreň v Rimavskej SoboteSlovenskou astronomickou spoločnosťou pri SAV vyhlasuje 8. ročník medzinárodnej fotografickej súťaže so zameraním na problematiku svetelného znečistenia.

Cieľom súťaže je osveta v oblasti problematiky svetelného znečistenia a propagácia správneho svietenia. Organizátori chcú aj takto upozorniť na tento vážny environmentálny problém súčasnej civilizácie. Fotografie budú použité pri propagácii nutnosti zachovania nočného životného prostredia.

 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. : 31. 10. 2018

Súťažné kategórie

1. Ako rozhodne nesvietiť

Snímky zachycujúce nesprávne svietenie. Napríklad nevhodné, aj keď niekedy oku lahodiace, nasvietenie budov, komunikácií, reklamných plôch... Dokumentácia bezúčelného plytvanie energiou, vrátane ukážok nevhodných svietidiel.

2. Správne svetlo

Snímky správneho osvetlenia, ktoré svieti tam, kam má, neoslňuje a je šetrné k nočnému životnému prostrediu. Správne typy svietidiel a osvetlenia. Mnohé mestá a obce rekonštruujú verejné osvetlenie a tak sa nájde už viac vhodným príkladov ako sa má správne svietiť.

3. Variácie na tému svetlo a tma

Úplne otvorená kategória, umožňujúca autorom široké pole pôsobnosti, kde môžu uplatniť svoju invenciu a netradičné prístupy. V tejto kategórii sú vítané aj fotomontáže. Aj tu je však potrebné myslieť na cieľ fotosúťaže.

Pozn.: v 1. a 2. kategórii nie sú dovolené fotomontáže.

 

Ceny

1. miesto: 100 €

2. miesto: 60 €

3. miesto: 30 €

V každej kategórii budú finančne ocenené prvé tri miesta o ktorých rozhodne porota do konca novembra. Porota má právo niektorú z finančných cien neudeliť.

Výsledky budú uverejnené na internetových stránkach organizátorov súťaže a v časopise Kozmos 1/2019. Výhercovia a účastníci budú informovaní e-mailom.

 

Podmienky súťaže:

  • Súťaže sa môže zúčastniť súťažiaci bez obmedzenia veku a štátnej príslušnosti.
  • Fotografiu môže poslať len autor snímky.
  • Maximálny počet prác v jednej kategórii je 5. Za súťažnú prácu sa považujú jednotlivé snímky alebo seriál, ktorý môže mať najviac 5 snímok. Každá fotografia seriálu musí byť zreteľne označená, že je jeho súčasťou.
  • Snímky (minimálne 1600 bodov na dlhšej strane) sa posielajú v elektronickej forme (formát jpg, tif, bmp, png) na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Maximálna veľkosť jedného e-mailu je 5 MB.
  • Každá súťažná práca musí mať pripojený formulár s rovnakým názvom (bez diakritiky) ako súťažná práca.

 Všeobecné podmienky:

  • Účastník súťaže vyhlasuje, že je autorom fotografie, že má neobmedzené právo poskytovať ju ďalším osobám a súhlasí s podmienkami fotosúťaže.
  • Fotografie sa stávajú majetkom organizátorov, ktorí si vyhradzujú právo nakladať s nimi podľa vlastného uváženia a použiť ich na nekomerčné účely aj bez ďalšieho súhlasu účastníka súťaže, avšak s uvedením jeho autorstva a zachovaním autorských práv.
  • Účastník súťaže súhlasí so zverejnením svojho mena v rámci vyhlásenia výsledkov súťaže.
  • Účastník súťaže dobrovoľne vyjadruje svoj súhlas so spracovaním ním zaslaných osobných údajov v zmysle zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov. Správcom osobných údajov je Slovenská ústredná hvezdáreň.

 

Sponzor súťaže: TROMF Banská Bystrica

Výsledky Hlasovania o Cenu divákov 7. ročníka fotosúťaže „Svieťme si na cestu... nie na hviezdy“

Hlasovanie o Cenu divákov 7. ročníka fotosúťaže „Svieťme si na cestu... nie na hviezdy“

Celkový počet hlasov: 288

Celkový počet hlasujúcich: 108

Hlasovanie bolo uzavreté. Poradie je konečné!

Traja z hlasujúcich budú vyžrebovaní a vyhrajú ročné predplatné časopisu Kozmos!  

 

 

Fotografia
Počet hlasov
Poradie
48
1.
47
2.
33
3.
15
4.
10
5.
10
6.
9
7.
9
8.
8
9.
7
10.
7
11.
6
12.
6
13.
5
14.
5
15.
5
16.
4
17.
4
18.
4
19.
4
20.
3
21.
2
22.
2
23.
2
24.
2
25.
2
26.
2
27.
2
28.
2
29.
2
30.
1
31.
1
32.
1
33.
1
34.
1
35.
1
36.
1
37.
1
38.
1
39.
1
40.
1
41.
1
42.
1
43.
1
44.
1
45.
1
46.
1
47.
1
48.
1
49.
1
50.
1
51.

 

Hlasovanie o Cenu divákov 7. ročníka fotosúťaže „Svieťme si na cestu... nie na hviezdy“

Hlasovanie o Cenu divákov 7. ročníka fotosúťaže „Svieťme si na cestu... nie na hviezdy“

Celkový počet hlasov: 288

Celkový počet hlasujúcich: 108

Hlasovanie bolo uzavreté. Poradie je konečné!

Z hlasujúcich sme vyžrebovali troch, ktorí vyhrávajú ročné predplatné časopisu Kozmos.

Sú nimi: Marian Lapko, Petr Hykš a David Solar. Týmto im gratulujeme k výhre.

 

 Vo výsledkovej tabuľke sú uvedené fotografie, ktoré dostali aspoň šesť hlasov. Kompletné výsledky nájdete TU

 

Fotografia
Počet hlasov
Poradie
48
1.
47
2.
33
3.
15
4.
10
5.
10
6.
9
7.
9
8.
8
9.
7
10.
7
11.
6
12.
6
13.

Výsledky 7. ročníka fotografickej súťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“

Napísal: Pavol Rapavý

U niektorých súťažných prác bolo ich zaradenie do danej kategórie otázne, či priam nesprávne. Časť autorov, zvlášť v kategórii Správne svetlo a Variácie na tému svetlo a tma, pozabudla na tému fotosúťaže, ktorá je o vhodnom a nevhodnom osvetľovaní. Niektorým fotografiám by značne bola pomohla aj vhodnejšia kompozícia, prípadne orez. U Variácií na tému svetlo a tma podmienky fotosúťaže umožňujú aj fotomontáž, čo autori využili len minimálne. No práve tu je široká možnosť invencie, ktorá s vhodným popisom zaujme.

Čítať ďalej: Výsledky 7. ročníka fotografickej súťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“