Filmy v planetáriu

Satelix

Obrázok k filmu SatelixSú s nami celý deň. Keď sa prebúdzame, ideme do školy, do práce alebo na výlet, rovnako, aj keď sme večer spolu celá rodina. Sú s nami aj v temnote noci, kým spíme. Bez nich by sme nemali navigáciu v autách, naše mobily, presnú predpoveď počasia s v podstate veľa každodenne používaných vecí. Pýtate sa čo? Nič iné, než umelé družice.

Cestovali sme kontinentami a oceánmi, aby sme dosiahli každý kúsok našej planéty. Nedávno, ako nebeskí jazdci sme vystúpili do zemskej atmosféry. A teraz…. stávame sa pútnikmi v pustom svete nazývanom vesmír. Satelitné technológie nám pomáhajú každý deň. Sú symbolom medzinárodnej spolupráce naprieč kontinentami. Môžu nám pomôcť prežiť na našej planéte ďalšie milénium. Neveríte?

Dĺžka: 26 min.

Vhodné: 1. a 2. stupeň ZŠ, dospelí


Lucia, tajomstvo padajúcich hviezd

Obrázok k filmu Lucia - tajomstvo padajúcich hviezdPokračovanie vesmírneho dobrodružstva tučniaka Jamesa a ľadového medveďa Vladimíra. V spoločnosti novej kamarátky, kolibríka Lucie, hľadajú priatelia kamene svetla. Na svojej ceste navštívia Mesiac, pásmo asteroidov aj jadro kométy.

Dĺžka: 31 min.

Vhodné: predškoláci MŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ


Astralis

Obrázok k filmu AstralisFilm, ktorý nám predstaví životný cyklus hviezdy, od jej zrodenia po zánik. Podľa typu hviezdy v jej vrcholnom štádiu vývoja uvidíme jej možný koniec v oblaku supernovy, čiernom trpaslíkovi či čiernej diere.

Dĺžka: 14 min.

Vhodné od: 1. a 2. stupeň ZŠ


Polaris

Obrázok k filmu PolarisDobrodružstvo tučniaka Jamesa a polárneho medveďa Vladimíra v lietajúcej ponorke, ktorí objavujú záhadu polárnej noci. Pri svojom vedeckom bádaní musia podniknúť cestu do vesmíru, ktorá sa nezaobíde bez komplikácií.

Dĺžka: 29 min.

Vhodné: predškoláci MŠ, 1. stupeň ZŠ


Slnečná sústava

Obrázok k filmu Slnečná sústavaPredstavenie planét slnečnej sústavy a vesmírnych objektov, ktoré sa v jej hraniciach nachádzajú.

Dĺžka: 12 min.

Vhodné od: 1. stupeň ZŠ


Štyri ročné obdobia

Obrázok k filmu Štyri ročné obdobiaPredstavenie oblohy a súhvezdí na jar, v lete, na jeseň, v zime. 4 samostatné filmy.

Dĺžka jednotlivých filmov: 12 min.

Vhodné od: 1. stupeň ZŠ


New Horizon for a Little Planet

Obrázok k filmu New Horizon for a Little Planet19. januára 2006 sa začala misia sondy New Horizons k vtedy ešte 9. planéte slnečnej sústavy – Plutu. Hoci o pár mesiacov neskôr bolo Pluto vyradené zo zoznamu planét, táto trpasličia planéta na okraji slnečnej sústavy je pre ľudí stále zaujímavá.

Dĺžka: 6 min.

Vhodné od: 1. a 2. stupeň ZŠ


Back to the Moon – Späť na Mesiac

Obrázok k filmu Späť na MesiacOd skončenia vesmírnych programov zameraných na let na Mesiac uplynuli 4 desaťročia. Prišiel čas na ich obnovu. Teraz už nie v réžii veľkých štátov, ale ako projekt súkromnej spoločnosti Google Lunar Xprize, ktorá vyhlásila súťaž pre malé tímy odborníkov..

Dĺžka: 25 min.

Vhodné od: 2. stupeň ZŠ


Dva malé kúsky skla

Obrázok k filmu Dva malé kúsky sklaRozprávanie o histórii a vývoji teleskopu, s technologickými výzvami pre moderné observatóriá. Ďalekohľad od čias Galilea po súčasnosť.

Dĺžka: 23 min.

Vhodné od: 2. stupeň ZŠ


From Earth to the Universe – zo Zeme do vesmíru

Obrázok k filmu Zo Zeme do vesmíruDobrodružná výprava za spoznávaním tajomstiev vesmíru, ktorá začína v pradávnej minulosti, kedy naši dávni predkovia upierali svoj zrak k oblohe, vedie v čase do súčasnosti a v priestore na hranice nám známeho vesmíru.

Dĺžka: 32 min.

Vhodné od: 2. stupeň ZŠ


IBEX

Obrázok k filmu IBEXSkúmanie priestoru medzi hranicami slnečnej sústavy a blízkeho galaktického okolia.

Dĺžka: 28 min

Vhodné od: 2. stupeň ZŠ


Journey to the centre of Milky way – Putovanie do stredu Mliečnej cesty

Obrázok k filmu Putovanie do stredu Mliečnej cestyV pustatine púšte Atakama v Chile je domov Very Large Telescope (Veľmi veľkého teleskopu) spoločnosti ESO, pomocou ktorého je možné zhotoviť snímky, ktoré nás privedú do samotného stredu našej Galaxie.

Dĺžka: 7 min.

Vhodné od: 2. stupeň ZŠ


Let na Mesiac

Obrázok k filmu Let na MesiacVýpravy človeka na Mesiac nie sú iba záležitosťou minulosti, ale aj plánmi do budúcnosti. Výskum Mesiaca sondami LCROSS a LRO

Dĺžka: 9 min.

Vhodné od: 2. stupeň ZŠ


Rosetta

Obrázok k filmu RosettaVesmír je obrovský a ukrýva nekonečné množstvo tajomstiev. V roku 1969 Klim Čurjumov a Svetlana Gerasimenková uvideli novú kométu ako malú nenápadnú bodku na fotografickej platni. Vďaka novým technológiám a nadaným vedcom sa dnes môžeme vydať na virtuálnu prechádzku po povrchu skutočnej kométy. Unikátna výprava sondy Rosetta bola jedným z mnohých krokov ľudstva k poznaniu vesmíru.

Dĺžka: 24 min.

Vhodné: 2. stupeň ZŠ


Solar quest

Obrázok k filmu Solar questVydajte sa spolu s nami na dobrodružnú výpravu za spoznávaním života našej hviezdy – Slnka. Ako vznikla, ako vyzerá jeho činnosť a pôsobenie na ľudí. Slnečný výskum prebieha na Zemi a aj pomocou vesmírných sond.

Dĺžka: 12 min.

Vhodné od: 2. stupeň ZŠ


Kozmix

Obrázok k filmu KozmixAké je to byť kozmonautom? Film o tom, čo všetko je potrebné zvládnuť pri príprave na let do vesmíru, ako vyzerá život na vesmírnej stanici a aj o tom, ako vo vesmíre vyriešiť základné ľudské potreby.

Dĺžka 14 min.

Vhodné: predškoláci MŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ


Úžasné planéty

Obrázok k filmu Úžasné planétyVydajme sa na cestu za spoznávaním minulosti a súčasnosti slnečnej sústavy. Pozrime sa bližšie na planéty, ktoré ju tvoria. Svoje vedomosti si môžete overiť malým kvízom v priebehu filmu.

Dĺžka 39 min.

Vhodné: 1. a 2. stupeň ZŠ


Neuveriteľný vesmír

Obrázok k filmu Neuveriteľný vesmírS vesmírom je to zložité. Hoci je tu odpradávna, stále o ňom vieme iba málo. A od astronómov sa dozviete často iba hrôzostrašné veci. Čo teda o ňom vieme a aké sú fakty? Jednoducho, vesmír je neuveriteľný.

Dĺžka 24 min.

Vhodné: 1. a 2. stupeň ZŠ


We are stars

Obrázok k filmu We are starsOdkiaľ sme? Kde sa vzalo všetko okolo nás? Pozrime sa na začiatok všetkého od samotného vzniku vesmíru.

Dĺžka 28 min.

Vhodné: 1. a 2. stupeň ZŠ