Operačný program Informatizácia spoločnosti

 

Facebook

Astrofoto

Astrofoto 2017 - prihlásení autori

Zoznam prihlásených autorov

 

1.

Samuel

Amrich

Košice

 

2.

Michaela

Haringová

Leopoldov

 

3.

Majo

Chudý

Vinohrady nad Váhom

 

4.

Karol

Kenessy

Šamorín

 

5.

Leonard

Kukľa

Bardejov – Dlhá lúka

 

6.

Marek

Mitter

Rimavská Sobota

 

7.

Peter

Valent

Santovka

 

Podmienky súťaže Astrofoto 2017

 

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove vyhlasuje 40. ročník súťaže Astrofoto. Súťaž je určená všetkým amatérom a profesionálom v oblasti astronómie. Všetky kategórie sú bez vekového ohraničenia. Súťažné práce budú rozdelené do nasledovných tematických kategórií:

1. Astronomické snímky – Astromaster Do tejto kategórie patria astronomické snímky planét, komét, asteroidov, spektier astronomických objektov, bolidov, slnečnej fotosféry a chromosféry, detaily slnečných škvŕn, hviezdokopy, galaxie, hmloviny, Mesiac, zatmenia a konjunkcie, snímky súhvezdí a pod.

 

2. Astronomické snímky Do tejto kategórie patria astronomické snímky planét, komét, asteroidov, spektier astronomických objektov, bolidov, slnečnej fotosféry a chromosféry, detaily slnečných škvŕn, hviezdokopy, galaxie, hmloviny, Mesiac, zatmenia a konjunkcie, snímky súhvezdí a pod.

 

3. Variácie na tému Obloha - Astromaster Táto kategória poskytuje autorom široké pole pôsobnosti. Patria sem snímky z mestského alebo prírodného prostredia, na ktorých je pôsobivo zachytený astronomický alebo atmosferický úkaz či objekt (konjunkcie nebeských telies, ich východy a západy, blesky, dúhy, halové javy a pod.), ako aj snímky dokumentujúce vzťah autora k astronómii (zábery z astronomických podujatí, astronomickej techniky a pod.).

 

4. Variácie na tému Obloha. Táto kategória poskytuje autorom široké pole pôsobnosti. Patria sem snímky z mestského alebo prírodného prostredia, na ktorých je pôsobivo zachytený astronomický alebo atmosferický úkaz či objekt (konjunkcie nebeských telies, ich východy a západy, blesky, dúhy, halové javy a pod.), ako aj snímky dokumentujúce vzťah autora k astronómii (zábery z astronomických podujatí, astronomickej techniky a pod.).

 

Čítať ďalej: Podmienky súťaže Astrofoto 2017

Astrofoto 2016 - vyhodnotenie

V polovici apríla sa v redakcii Kozmosu zišla šesťčlenná porota zložená z profesionálnych fotografov, astronómov, grafikov a novinárov. Hodnotili 83 súťažných prác od 18. autorov a úloha to bola veru neľahká. Koľko ľudí, koľko profesií, toľko názorov a tak zasadnutie bolo tentokrát mimoriadne dlhé a miestami aj búrlivé. Každý prišiel s návrhom svojich favoritov, no tie sa niekedy značne rôznili a tak sa diskutovalo prečo áno a prečo nie... Jeden ocenil perfektné spracovanie, použitú techniku, ďalší mimoriadny nápad, no niekomu zase chýbala myšlienka či vadila nevhodná kompozícia. „Želiezka v ohni“ tu mali už skúsení astrofotografi vybavení skúsenosťami a kvalitnou technikou, no potešiteľná bola účasť aj nových autorov. Diskutovalo sa aj o zmene štatútu súťaže, aby bola zaujímavejšia pre širší aj mladší okruh záujemcov.

 

Čítať ďalej: Astrofoto 2016 - vyhodnotenie